EHKAS –  Eesti hobuse eest

EHKAS Aastanäitus 2020

10.10.2020 toimus Säreveres, Järvamaa Kutsehariduskeskuses EHKASe Aastanäitus 2020.
Protokollis on ära toodud hindajate hinded eraldi ning lõplik hinne.  Peale komisjoni töökoosolekut on võimalik lisada ka sõnalised kirjeldused hobuste  kohta.  Sõnalised hinnangud aitavad mõtestada lahti ka neid hindepunkte, mis koosnevad mitmest osast nagu tüüp, keha, jalad, hüpeja galopp ning üldmulje. Samuti hindajate kirjeldused ja arvamused hobuse erinevate omaduste ja kehaehituse kohta. 

Hinded jaotuvad järgmiselt. Tüüp (tõutüüp ja sugutüüp)- keha – jalad (esijalad – tagajalad, käigu korrektsus)- samm- traav- galopp- hüpe (hüppe esitamine ei ole kohustuslik kuid soovituslik. Kui see on esitatud, moodustub hinne kahest komponendist) – üldmulje (hobuse käitumine, temperament, kohanime jms.)  Ülemisel real on lõplik protokolli hinne ning viimases lahtris hinnete summa.

Fotode autor: Gerlin Petmanson

Hindajad: Ingrid Randlaht, Astra Nilk, Karin Aarma ja Helin Kurisoo

RAKENDIKATSE:

1. TIRION, s. 06.09.2016, kõrb, i. Trevor, e. Toora, ei. Tiktor, kasv. Linda Leemets ja om. Merit Tõkke 
Mõõdud: 145 – 172 – 20

Hinnete summa 69,8
Protsent 77,50%

Üldine kommentaar: Kõik sooritused ärevusega ja pinges, v.a. peatus. Elavaloomuline, täna erutunud ja veidi ebakindel, aga siiski käsitletav ja kuulekas.

2. TARPAN, s. 09.06.2015, hiirjas, i. Voore Tintin, e. Alma, ei. Apollo, kasv. ja om. OÜ Key
Mõõdud: 147 – 168 – 19

Hinnete summa 85,3
Protsent 94,72%

Üldine kommentaar: Suhteliselt tugeva ehitusega hobune. Vanker tundus väikesele hobusele raske. Väga ilus sooritus, ja ilus rütmiline liikumine. Harjutused täpsed ja ilus vaadata. Sümpaatne, kuulekas ja tähelepanelik noor hobune rakendis. 

3. VILLEY, s. 24.05.2015, kõrb, i. Viks, e. Enia, ei. Elkar, kasv. OÜ Lal Merii ja om. Õngu Maheveis MTÜ
Mõõdud: 138 – 171 – 19

Hinnete summa 81,5
Protsent 90,56%

Üldine kommentaar: Algus paljutõotav, aga hiljem näitas ebakindlust. Seista ei jõudnud nõutud aja lõpuni. Väga tubli ja sümpaatne noorhobune, selgelt kuulab kutsarit. Veidi ebalev mõnel hetkel, aga püüdlik. Kogenematus mõjutas, samas lubab end seejuures hästi juhtida ja suunata.
 

4. LURICH, 19.04.2013, hall, i. Legend, e. Arba, ei. Aku, kasv. Aita Naanu ja om. OÜ Saksilon
Mõõdud: 149 – 189 – 21

Hinnete summa 85,0
Protsent 94,44%

Üldine kommentaar: Algul väga hea, siis kadus enesekindlus, kuid päris vastu ka ei hakanud. Rahulik, ilus ja hästi alluv hobune. Kena raamiga rakendihobune. Ilus sooritus, 2 väike segadus ja vastuhakk, aga siiski kenasti sooritatud.

RATSAKATSE:

1. ARTHUR, s. 07.05.2009, hall, i. Aksel, e. Raasuke, ei. Rolf, kasv. Loore Avik ja om. Jessica ja Kristi Kolesov
Mõõdud: 151 – 176 – 21

samm traav galopp hüpe üld kokku
8 7 7,5 8 8,5 39

1. Samm on vaba, pikk, elastne, hea rütmiga, hea selja tööga ja hea üleastumisega. 2. Traav on kerge, nõtke ja kannab ennast hästi. 3. Galopp on hea rütmiga, maadhaarav, hoogne, aga esiotsal. 4. Hüppel hea tehnika ja elastsus, piisavalt võimu, aga pisut hooletu. 5. Hea tüübiga, püüdlik, väga hea sammuga, piisavate liikumisomadustega ja ilusa hüppega täkk. Väga hea käitumisega, kuulekas ja tähelepanelik ratsa.

2. TIRION, s. 06.09.2016, kõrb, i. Trevor, e. Toora, ei. Tiktor, kasv. Linda Leemets ja om. Merit Tõkke
Mõõdud: 145 – 172 – 20

samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7,5 8,5 8 31

1. Samm piisava pikkusega, aga vähese selja hõivatusega, astub jälge. 2. Traav pisut ebaühtlane, ja pinges, aga hea tagajalgade tööga. 3. Galopp väga hea rütmiga, avar ja ülesmäge. 4. Hüpet ei näidanud. 5. Tüübilt raskem ja madalamajalgne, kuid heade liikumistega täkk. Väga sümpaatne ja tähelepanelik sadulas liikudes ja käitumiselt väga meeldiv.

3. TARPAN, s. 09.06.2015, hiirjas, i. Voore Tintin, e. Alma, ei. Apollo, kasv. ja om. OÜ Key
Mõõdud: 147 – 168 – 19

samm traav galopp hüpe üld kokku
7,5 7,5 7,5 8 8 38,5

1. Lühikesepoolne ja elastne, läbi selja samm. Astub jälge. Pehme sõrgats. 2. Traav rütmiline, elastne, aga vähese lennufaasiga.3. Galopp pisut ebaühtlase rütmiga, pikk ja kandev ja hea tasakaaluga. Hea randmeliigeste töö. 4. Hüppel kiire, täpne ja julge. Tõukab ja avab hästi. 5. Ilus, sümpaatne, töökas ja püüdlik hobune. Meeldiv hobune, hea käitumisega. Vaba ratsmega näitab paremat sammu ja traavi, ratsmes on ettevaatlik ja piiratud.

VABALIIKUMINE JA HÜPPED:

1. VOORE REMEDES, s. 15.07.2015, kollane, i. Rasmus, e. Voore Tessa, ei. Tommi, kasv. Voore Tallid OÜ ja om. Kaire Vaikma
Mõõdud: 139 – 168 – 18,5

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 7,5 7,5 7,5 7 7,5 7,5 8 60,5

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp vähe väljendunud, mõjub ruunalikult. Kehaehituselt tasakaalus. 2. Kerge kuiv pea, lühike kukal, normaalne lõuapärade vahe, pikk sirge kael, madal kaela liitumine, lühike abaluu, keskmine rind, madal lühemapoolne turi, keskmise pikkusega selg, keskmine nimme, luip ümar laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Korrektsed hea suurusega kabjad, keskmise pikkusega sõrgatsid, piisava suurusega kuivad kanna- ja randmeliigesed. Esijalgade seis eest kitsas ja harkvarbne, tagajalgade seis tagantvaates kitsamapoolne ja harkvarbne, külgvaates veidi taatsine. Käik eest kitsas ja tagant sõuab. 4. Samm on selge rütmiga, energiline, aktiivse selja tööga, aga jääb seotuks. 5. Traav on elav, aga maadligi, aktiivne, samas jääb lühikeseks ja allamäge impulsiga. 6. Galopp on selge rütmiga, lühike, allamäge impulsiga ja jääb raskeks. 7. Hüppevõimsus väikesele hobusele piisav, kiire äratõuge, täpne hüppetehnika, läheneb takistusele targalt, jalgade töö hüppel kiire, aga vähese selja hõivatusega. 8. Väga sümpaatne, ilus, kerge, püüdlik, tähelepanelik, tasakaalukas ja meeldiva käitumisega hobune.

2. VILE, s. 20.05.2017, võik, i. Vend Voitka, e. Tella, ei. Teemant, kasv. ja om. Reet Pillaroo-Lauri
Mõõdud: 143 – 169 – 20

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 7 8 7 7 7 7,5 57,5

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta, veidi robustse tüübiga eesti tõugu hobune. Sugutüüp selgelt väljendunud, täkulik. Kehaehituselt allamäge. 2. Keskmine toores sirge pea, normaalne lõuapärade vahe, lühike kukal, pikk sirge kael, madal kaela liitumine, keskmine rind, pikk kõrge turi, keskmise pikkusega selg, pikk nimme, laudja ja nime ühendus nõrk, tugev libajas laudjas ja madal sabaasetus. 3. Väiksemapoolsed püstised kabjad, keskmise pikkusega püstised sõrgatsid ning piisava suurusega kanna- ja randmeliigesed. Esijalgade seis eest normaalne, tagajalgade seis tagant harkvarbne ja külgvaates saabeljalgne. Käik eest kitsas ja tagant sõuab. 4. Samm eest sirgjooneline, energiline, aktiivse selja ja jalgade tööga ja astub tugevalt üle jälje. 5. Traav on ebaühtlase rütmiga, maadligi ja esiotsal. 6. Galopp on samuti ebaühtlase rütmiga ja jääb esiotsale raskeks. 7. Hüppevõimsus rahuldav, aeglane äratõukel ja jalgade töö on veidi hooletu. 8. Pisut närviline, toorevõitu kehaehitusega, mitte kõige paremas kehas. Põlvnemiselt vähemlevinud, oluline täkk mitmekesisuse säilitamise seisukohalt. Sooviks järgmisel aastal uuesti näha.

3. ROBI, s. 16.05.2017, hõbekõrb, i. Roky, e. Rata RA, ei. Roomel, kasv. Tiina Tammiksaar ja om. Kelly Ilp
Mõõdud: 155 – 183 – 20,5

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7,5 7 7,5 7 7,5 7 7,5 58

1. Ei ole päris tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole väga hästi väljendunud, mõjub ruunalikult. Kehaehituselt tasakaalus. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, keskmine lõuapärade vahe, pikk kael, kõrge kaela liitumine, keskmine rind, keskmise suurusega piisava pikkusega turi, pikk selg, pikk nimme, libajas laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Väikesed püstised kabjad, nöördunud keskmise pikkusega pehmepoolsed sõrgatsid, väikesed randmeliigesed ja piisava suurusega kannaliigesed. Esialgade seis eest harkvarbne ja taatsirandmeline, tagajalgade seis kitsas, külgvaates taatsine. 4. Samm hea rütmiga, tasakaalus, energiline, aktiivse selja ja jalgade tööga ning hea üleastumisega. 5. Traavis vähene selja hõivatus. 6. Galopp on suur, vähese selja hõivatusega ja jookseb sirge tagajalaga. 7. Hüppevõimsus vähene, hüppe suurus piisav, äratõuge aeglane ja jalgade töö hooletu. 8. Suur, rahulik, ebatüüpiline, pisut toore ehitusega ja sümpaatse käitumisega eesti hobune. Ilus värvus, ratsahobusele sobilik keha.

4. RUKKIKULD, s. 27.08.2017, kõrb, i. Raksel, e. Vinge, ei. Viks, kasv. Eesti Põllumajandusmuuseum ja om. SA Eesti Maaelumuuseumid
Mõõdud: 146 – 168 – 20

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
9 8 6,5 7,5 7 8 9 8,5 63,5

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta väga tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp hästi väljendunud, täkulik. Kehaehituselt allamäge. 2. Kerge kuiv pea, lühike kukal, keskmise pikkusega kael, madal kaela liitumine, väga kitsas rind, keskmise suurusega piisava pikkusega turi, piisava pikkusega selg, pikk nimme, libajas laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Korrektse suurusega kabjad, keskmised sõrgatsid ning piisava suurusega kuivad tugevad kanna- ja randmeliigesed. Esijalgade seis eest väga kitsas, harkvarbne ja x-jalgne. Esimene jalg randmest kõver, tagant sõuab. 4. Samm on energiline, aktiivse selja ja jalgade tööga, aga väga kitsas. 5. Traav on lühike, tiheda rütmiga ja kõrge randmetõstega. 6. Galopp on selge rütmiga, tasakaalus, töötab läbi selja ja ülesmäge impulsiga. 7. Hüpe on väga hea tehnikaga, jõuline, kiire äratõukega, väga hea võimsusega. 8. Äärmiselt hea tõutüübiga, kuiv ja kerge. Ratsahobusetüübiline, kiire ja kuiv. Üldmuljet rikub esijalgade seisu ja käiguvead. Suurepärase hüppetehnikaga, täpne ja hoolikas.

5. VELVET, s. 17.07.2017, kõrb, i. Viks, e. Enia, ei. Elkar, kasv. OÜ LAL Merii ja om. OÜ Alliksaare
Mõõdud: 136 – 165 – 18

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 7 8 8 8 7,5 7,5 60

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole väga hästi väljendunud, mõjub ruunalikult. Kehaehituselt allamäge. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, väheväljendunud kukal, kukla-kaela ühendus lühike, keskmine lõuapärade vahe, keskmine kaela liitumine, lühemapoolne põdrakael, keskmine turi, piisava pikkusega sirge selg, keskmine nimme, libajas laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Piisava suurusega kabjad, pehmepoolsed sõrgatsid ja piisava suurusega kuivad kanna- ja randmeliigesed. Esijalgade seis kitsas, tagajalgade seis veidi harkvarbne, külgvaates taatsine. 4. Samm on hea rütmiga, tasakaalus, energiline, piisava üleastumisega, aktiivse selja- ja jalgade tööga, aga kitsas. 5. Traav on elav, avar, hea energia ja rütmiga. 6. Galopp on tihe, energiline, maadligi, aga hea tõukega. 7. Hea hüppetehnikaga, hüppel piisavalt suurust ja kiire äratõukega. 8. Elavaloomuline, julge, tähelepanelik, sümpaatne, töökas noor täkk. Täkutüüp ei ole hästi väljendunud.

6. ROKK, s. 13.05.2018, hõbevõik, i. Raks, e. Vau, ei. Vaks, kasv. ja om. FIE Tihuse Hobuturismi talu
Mõõdud: 138 – 168 – 20

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 8 7,5 7,5 7 7,5 7,5 7 60

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Noor, veel välja arenemata täkutüüp. Kehaehituselt allamäge. 2. Kerge pea, keskmise pikkusega kael, keskmine kaela liitumine, keskmine rind, keskmine turi, keskmise pikkusega selg, väga hästi välja joonistunud ülaliin, keskmine nimme ja libajas laudjas. 3. Esijalgade seis kitsas, tagajalgade seis hea, piisava suurusega kuivad kanna- ja randmeliigesed. Astub eest kitsalt. 4. Samm on hea üleastumisega. 5. Traav on selge rütmiga, aktiivse selja- ja jalgade tööga, lühike, esitatud käekõrval. 6. Galopp on energiline, kiire ja jääb veidi pingesse. 7. Hüppel ei keskendunud, hooletu ja kiirustas. Hüppe suurus piisav. 8. Täna ei soovinud kuuletuda ja koostööd teha, ei austa inimest. Väga järjekindel platsilt lahkumisel. Ei näidanud vaba traavi. Muidu hea liikumisega, potensiaali takistussõidus.

7. AMAROK, s. 10.05.2018, kõrbhiirjas, i. Voore Astron, e. Tohtri Emma, ei. Elkar, kasv. Riina Säälik ja om. Jõe Hobused OÜ
Mõõdud: 146 – 167 – 19

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 7,5 7,5 7,5 8 8 8,5 8 63

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, täkulik. 2. Raske kuiv pea, lai kukal, keskmine lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, keskmine turi, kitsas rind, keskmine selg, pikk nimme ja libajas lühike laudjas. 3. Piisava suurusega kabjad, lühikesed püstised sõrgatsid, toored randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis kitsas, tagajalgade seis harkvarbne, külgvaates saabeljalgne. Käik sirgjooneline, eest kitsas. 4. Samm on piisava pikkusega, hea rütmiga ja töötab hästi läbi selja, aga kitsas. 5. Traav on lai, vähese energiaga, selg jääb pingesse, tänu millele jääb ka eest seotuks. 6. Galopp on hea rütmiga, tasakaalus, aktiivne ja ülesmäge impulsiga. 7. Hüppel elastne, hea võimusega ja hea avamisega. 8. Tõutüüpiline, ilus, tasakaalukas, sportlik, hea liikumisega ja silmapaistvalt hea hüppetehnikaga noor täkk. Hästi väljendunud aborigeense hobuse tunnus “õlarist”.

8. ALGUS, s. 08.04.2018, valkjaskollane, i. Voore Astron, e. Venelli, ei. Vigur, kasv. Margit Rändur ja om. Merle Roos
“BEST IN SHOW ” täkk 2020

Mõõdud: 146 – 171 – 20

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 8 8 8 8,5 8 8 8,5 65

1. Ratsahobuse tüübiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, täkulik. Kehaehituselt tasakaalus. 2. Kerge kuiv pea, keskmise pikkusega kael, kõrge kaela liitumine, kõrge pikk turi, piisava pikkuseg selg, pikk nimme, libajas lühike laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Piisava suurusega kabjad, pikad pehmepoolsed sõrgatsid, kuivad piisava suurusega kanna- ja randmeliigesed. Esijalgade seis kitsas ja harkvarbne. Tagajalgade seis kooskandne. Käik eest veidi kitsas. 4. Samm on avar, sirge, hea energiga, aga maadligi. 5. Traav on algul veidi pinges, kui kogub ennast ja avanedes näitab väga head avarat, rütmikat ja tasakaalus traavi. 6. Galopp on suur, tasakaalus, hea aktiivsusega, ülemäge impulsiga ja maadhaarav. 7. Hüppe võimsus ja hüppe suurus head. jalgade töö hea, aga vähene selja hõivatus. 8. Tõutüüpiline, ehkki pisut enam ratsahobuse välimikule kalduv. Väga sümpatse käitumisega noor täkk. Elastsed liikumised, hea hüpe, rahulik ja töökas. Hiirugeeniga.

9. AGENT, s. 23.04.2018, võik, i. Voore Astron, e. Ruu, ei. Ralf, kasv. Margit Rändur ja om. Saariku Hobukasvatus OÜ
Mõõdud: 143 – 173 – 19

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 8 7 7,5 7,5 7,5 7,5 8 61

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, täkulik. Kehaehituselt ülesmäge. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, lühike kukal, keskmine kael, hästi välja joonistunud ülaliin, madal piisava pikkusega turi, keskmine selg, keskmine nimme ja libajas ümar laudjas. 3. Mittekorrektsed väikesed kabjad, pikad pehmed sõrgatsid, piisava suurusega kuivad kanna- ja randmeliigesed. Esijalgade seis hea, tagajalgade seis harkvarbne. Käik eest kitsas. 4. Sammus töötab hästi läbi selja ja astub piisavalt üle jälje. Hea rütm ja tasakaal. 5. Traav on elastne, selge rütmiga, aga võiks olla avaram. 6. Galopp on lühike, hea rütmiga, tasakaalus, aga ei tööta hästi läbi selja. 7. Hüppel plastiline. 8. Sümpaatse olekuga noor täkk. Tõutüübilt väga hästi väljendunud eesti hobune. Värvus väärib tähelepanu, ulukvõik, lisaks tugeva aborigeense “õlaristiga”. Korrektne, väga hea ülaliiniga, mõistlik, kuulekas ja püüdlik. Liikumised veidi seotud.

10. LORENZO, s. 02.05.2018, hall, i. Laaser, e. Rumba, ei. Rallik, kasv. ja om. OÜ Hiiu Küülik
Mõõdud: 140 – 164 – 20

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7,5 7,5 7,5 7,5 8,5 8 7,5 8,5 62,5

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp veel täielikult välja arenemata. Kehaehituselt allamäge. 2. Kuiv keskmise suurusega pea, lühike sirge kael, madal kaela liitumine, hea ülaliin, keskmine rind, keskmise pikkusega turi, pehme selg, pikk nimme, luip lühike laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Piisava suurusega kabjad, keskmised sõrgatsid, piisava suurusega kuivad kanna- ja randmeliigesed. Esijalgade seis lai, tagajalgade seis kooskandne. Käik on kitsas ja kand loksub. 4. Samm on elastne, piisava üleastumisega, kuid tagant seotud. 5. Traav on lennukas, avar, maadhaarav aktiivse selja- ja jalgade tööga ning ülesmäge impulsiga. 6. Galopp on tihe ja tasakaalus. 7. Hüppel väga kuulekas ja tähelepanelik. Hüppe suurus piisav, aga veel veidi kogenematu hüppamisel. 8. Arenemisjärgus noor täkk. Inimese suhtes väga tähelepanelik, kuulekas, hoolikas ja koostööaldis. Sooviks järgmisel aastal kindlasti uuesti näha. Vähemlevinud põlvnemine.

11. VERSIOON, s. 17.04.2018, raudjas, i. Vaks, e. Ariisiko, ei. Aaren, kasv. ja om. OÜ Tihuse Turismitalu
Mõõdud: 148 – 176 – 21

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 8 8 8 8 8 7,5 8,5 64

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp veel täielikult välja arenemata. Kehaehituselt tasakaalus. 2. Keskmine pea, hea kukal, keskmine lõuapärade vahe, lühike kael, keskmine kaela liitumine, keskmine rind, pikk turi, pikk selg, keskmine nimme, luip, ümar ja tugev laudjas. 3. Keskmise pikkusega sõrgatsid, kuivad kanna- ja randmeliigesed. 4. Samm on sirgjooneline, pikk, hea rütmiga, tasakaalus, energiline, aktiivse selja ja jalgade tööga ning suure üleastumisega. 5. Traav on hea rütmiga, tasakaalus, elastne, lennukas ja ülesmäge impulsiga, aga selg jääb vähe hõivatuks. 6. Galopp on hea rütmiga, heas tasakaalus ning töötab hästi läbi selja, aga jääb veidi seotuks. 7. Hüppel on tehniline ja avab hästi. 8. Suured valged märgised jalgadel. Sümpaatne, tasakaalukas, tähelepanelik noor täkk.