EHKAS –  Eesti hobuse eest

Eesti tõugu täkkude Aastanäitus 2017

Eesti tõugu täkkude Aastanäitus toimus 18.11.2017 Järvamaa Kutsehariduskeskuse Ratsakompleksis Säreveres.

Soovi korral on hobuse omanikel võimalik saada täismahus protokolli.

Tähelepanu! Näitusel pildistas fotograaf Kersti Kalberg. Iga näitusel osalenud hobuse kohta on pakett 6-7 pilti ja nende kasutamise õiguse saab osta EHKASelt. Paketi hind on 10€. (ostes paketi saab kõik pildid normaalses suuruses veebifailidena). Palun oma soovist teada anda e-kirjaga, aadressil: eestihobuseselts@gmail.com

PROTOKOLL:

Vanemad täkud:

1. TEN, s. 25.05.2014, kollane, täkk, i. Voore Tintin, e. Tiivi, ei. Topper, kasv. ja om. OÜ Key

Mõõdud: 143.5 – 168 – 18

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
8.5 8.5 7 7.5 7 8 8.5

1. Väga hästi väljendunud tõutüübiga, ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Täkutüüp samuti väga hästi väljendunud. 2. Ilus ilmekas pea, piisava pikkusega kael, tugev hästi lihastatud korrektne ülaliin ja selg, hea tagaosa ja väga hea laudja sügavus. 3. Esijalgade seis korrektne, veidi pikk sõrgats, liikumisel pisut koondvarbne. Tagajalgade seis kitsas, samuti pikk sõrgats ja koondkandne. Käigul pisut kerib, sammus eest kitsas ja sõuab, kohati rebasekäik. Tagant samuti sõuab. 4. Sadulas samm lühike ja seotud, vaba ratsmega paranes märgatavalt. Töötab hästi läbi selja. Astub piisavalt üle jälje. 5. Traavis sooviks näha suuremat lennufaasi. Vabaliikumisel traav rütmikas ja palju avaram ning kergem. Sadulas traav heas tasakaalus, kuid vabalt paranes märgatavalt. 6. Galopp veidi esiotsal, kuid 3a hobuse kohta piisav. Sadulas galopp heas tasakaalus. Vabalt paranes veelgi. Hüppel jääb seljast veidi jäigaks, aga korrektne hüppetehnika. 7. Sümpaatne, väga hea iseloomuga, kergesti käsitletav noor täkk. Liikumised saaksid olla lennukamad. Sadulas julge, kuulekas, koostööaldis ja tasakaalukas.

2. VOORE ASTRON, s. 18.06.2012, hiirjas, täkk, i. Apollo, e. Abeelia, ei. Ando, kasv. Voore Tallid OÜ ja om. Aili Mihkelson

Mõõdud: 148 – 183 – 19.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
7.5 7.5 7.5 8 8 7.5 8

1. Tõutüübilt aimatava soome hobuse mõjutusega. Tugevama kehaehitusega, massivne ja isegi raskepärane hobune. Sugutüüp võiks olla paremini väljendunud. 2. Kompaktne, lühema raamiga, hästi lihastatud keha. Lühike kukal, piisava pikkusega kael, aga lai ja madala ühendusega kehale, hea turi, massiivne ja tugev ent lühike laudjas. 3. Esijalgade seis korrektne, pehme sõrgats ja kõrge päkk. Tagajalgade seis korrektne, kuid samuti pehme sõrgats. Käigul veidi kerib. 4. Samm on pikk, soovikas paremat keha ja selja hõivatust. 5. Traav on avar ja tugeva tõukega ning hea energiaga. Hea randmetõste, hea esijala töö ja liikumine ülesmäge. Elastne ja heas tasakaalus. 6. Galopp tugev, tagant hea tõukega, hea rütmiga, ülesmäge ja elastne, kuid sooviks paremat selja tööd. Hüppel jalgadest tark ja tähelepanelik. Jõuline. Selja-turja töö avamisel tagasihoidlik. 7. Sümpaatne, hea liikumisega täkk. Tänasel päeval ei ole hobune näituse konditsioonis. Veidi ülekaaluline. Mõjub ruunalikult, on mõistlik ja tasakaalukas.

3. LASER, s. 17.05.2013, must, täkk, i. Laaser, e. Rondo, ei. Rodeo, kasv. ja om. OÜ Tihuse Turismitalu

Mõõdud: 149 – 180 – 21

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
8.5 8 8 8 8 8 8.5

1. Väga hästi väljendunud tõutüübiga, märgatava soome hobuse mõjutusega. Sugutüüp väga hästi väljendunud. 2. Pikema raamiga eesti hobune. Ilmekas, väga ilus pea, hea pikkusega kael, püstine abaluu, keskmine turi, tugev pikk nimme ja tugev, hea sügavusega laudjas. 3. Esi- ja tagajalgade seis korrektne. Käik samuti korrektne ja sirgjooneline, aga jääb eest veidi kitsaks. 4. Samm on vaba ja lõdvestunud, töötab hästi läbi selja ja astub selgelt üle jälje. 5. Traav suure õhufaasiga ja hea pikkusega, aga tagajalad ei tule piisavalt keha alla. Jõuline, eest jääb veidi seotuks, aga korrektne rütm ja hea tasakaal. 6. Galopis sooviks paremat selja hõivatust ja tasakaalu. Galopp on edasiviiv, tugev, aga vähese energiaga, ent siiski ülesmäge. Hüppel töötab läbi selja ja korjab hästi jalgu. Tugev ja tehniliselt korrektne. Aga innukust jääb veidi väheseks. 7. Väga sümpaatne, ilusa värvusega, kuulekas ja meeldiv täkk.

4. VOORE ROONIN, s. 05.06.2013, raudjas, täkk, i. Raksel, e. Voore Adella, ei. Apollo, kasv. ja om. Voore Tallid OÜ

Mõõdud: 142 – 166 – 19.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
8.5 8.5 7.5 7.5 8.5 8 8

1. Väga hästi väljendunud tõutüübiga eesti hobune. Sugutüüp samuti väga hästi väljendunud. 2. Korrektne, heade proportsioonidega keha. Ilus pea, kerge pea-kaela ja kaela-keha ühendus, hea pikkusega kael, hea tugev seljajoon, keskmine turi, hea nimme ja laudjas. 3. Kabi võiks olla veidi suurem. Esijalad kergelt harkvarbsed. Käigul sõuab eest veidi. Tagajalgade seis lai, vasak tagumine sõuab. 4. Samm piisava pikkusega, elastne ning astub üle jälje. 5. Eelistab traavi, ka takistuste vahel. Traav on ülesmäge, lennukas, väga efektse jalgade tööga, kõrge õhufaasiga, rütmikas aga samas kerge. Kõik liigesed töötavad väga hästi. Tugeva tõukega ja lõdvestunud. 6. Galopp veidi lühike, samas kerge ja hea tagant tõukega. Korrektne hüppeliigutus, aga sooviks veidi enam impulssi. Valib hästi sammu, ilus stiilne hüpe ja tugev tõuge. 7. Veidi rahmeldab, tähelepanu ei ole alati kohal, kuid üldiselt siiski tasakaalukas. Väga efektse liikumisega täkk. Väga heas näituse vormis.

5. TORVALD, s. 24.05.2014, kõrb, täkk, i. Tommi, e. Roosi, ei. Rannik, kasv. Arvo Sarrapik ja om. Andreas Pernits

Mõõdud: 144 – 167 – 19.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
7 7 7 7.5 7.5 7 7.5

1. Hästi väljendunud tõutüübiga eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole veel täielikult välja arenenud. 2. Ilmekas pea, lühike ja lai kukal, vähe ruumi ühenduses. Piisava pikkuse ja hea asetusega kael, lühike abaluu, kitsas rind, väljendunud turi, veidi nõgus selg, kitsas piht, tugev nimme ja laudjas. Kasvufaasis, tagakõrge. 3. Lühem esijalg. Esijalgade seis korrektne, aga veidi pehme sõrgats, head liigesed ja kuivad jalad. Tagajalad koondkandsed ja kitsa seisuga, kannaliiges võiks olla tugevam. Kannaliigesel sirgem nurk. Käik korrektne, aga tagant kitsas. 4. Samm elastne, kuid kõrge tagaots segab veidi liikumist. 5. Traav avar, hea esijala liikumine. Lennukas, tasakaalus ja selge rütmiga. Sooviks veidi paremat impulssi liikumisel. 6. Galopp tasakaalus ja selge korrektse rütmiga. Vahepeal kaotab veidi rütmi. Hüppel avab hästi ja on elastne, aga täna veidi tahtetu ja vähese impulsiga. 7. Eesti hobusele omaselt väga ökonoomne, tasakaalukas, mõistlik ja koostöötahteline. Huvitav, sõbralik ja olukorda hästi hindav täkk. Sümpaatne noor hobune. Sebroidsed märgised. Praegu veel täielikult välja arenemata.

6. TITANIUM, s. 09.05.2014, kollane, täkk, i. Tiiger, e. Taiga, ei. Taigur, kasv. ja om. Ene Kurrikoff

Mõõdud: 147 – 175 – 20.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
8.5 8 8 7 7.5 7.5 7.5

1. Väga hästi väljendunud tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta. Sugutüüp selgelt väljendunud. 2. Kompaktne ja heas proportsioonis, aga veidi massiivse kehaehitusega. Veidi kongus pea, tugev hea asetusega kael, tihe, hästi välja joonistunud ülaliin ning pikemapoolne tugev nimme. 3. Heade kapjade ja liigestega jalad. Esi- ja tagajalgade seis korrektne. Käigul esijalaga pisut kerib ja on tagant kitsas. 4. Samm on lühike, aga korrektne, vähese selja kaasatusega, astub sirge esijalaga ning ei astu jälge, ega üle jälje. 5. Traav on lühike, vähese lennufaasiga, aga korrektse jalgade tööga, hea energiaga ja korrektne. Ei ole väga tugev ja jõuline. 6. Galopp vähese lennufaasiga, veidi tahtetu, aga samas kerge ja korrektne. Ei tööta läbi selja, aga on tugev ja tasakaalukas. Hüppeliigutus hea, jõuline ja täpne, heas tasakaalus, aga impulssi jääb väheseks. 7. Huvitava välimikuga täkk. Pisut jäärapäine. Kõigis liikumistes jääb veidi seotuks, vähese selja tööga ja täna jääb veidi impulssi väheseks, muidu tasakaalukas.

8. TEMBU, s. 15.09.2014, must, täkk, i. Tormis, e. Laasi, ei. Laasik, kasv. Raivo Gerlein ja om. Andreas Pernits

Mõõdud: 141 – 163 – 18.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
6.5 6.5 6.5 6.5 6.5 7 8

1. Väike, veel täielikult välja arenemata noor täkk, mõjub ka ebatüüpilisena, kuid oma algupärale viitavana. Sugutüüp samuti veel välja arenemata, mõjub ruunalikult. 2. Ilus pea, lühike kukal, veidi põdrakael, lühike abaluu, pikk nimme, luip laudjas ning nimme laudjaga nõrgalt ühendatud. Hetkel tagakõrge. 3. Esijalgade seis taatsirandmeline ja lühike sõrgats. Tagajalgadel harkvarbsus ja koondkandus. Eest rebasekäik, tagant korrektne. 4. Samm lühike, sooviks paremat selja hõivatust ja elastsust. 5. Traav lühike, väga tihe ja vähese selja tööga. Kindla ja targa jalaga. Kuigi ei näita suurt avarust, võib sellist traavi pidada vastupidavusele viitavaks. 6. Galopp lühike, kiire ja tihe, aga kerge. Sooviks paremat selja hõivatust. Hüppel näitas väga head innukust, tasakaalukust ja väga head tähelepanelikkust. 7. On julge, äärmiselt töökas ja heatahtlik. Põlvnemine väga vajalik eesti hobuse mitmekesisuse säilitamise kohapealt, oluline Taru liini esindajana. Hetkel veel välja arenemata. Väga meeldiva iseloomuga, rahulik, tähelepanelik, tasakaalukas ning andis endast koguaeg 100%. Suurepärane koostöö ja keskendumine, liikumistes on arenguruumi. Sümpaatse olekuga, inimesele orienteeritud. Tore kui esitletakse uuesti vanemana.

2-aastased täkud:

9. VOORE REMEDES, s. 15.07.2015, kollane, täkk, i. Rasmus, e. Voore Tessa, ei. Tommi, kasv. ja om. Voore Tallid OÜ

Mõõdud: 136 – 156 – 18

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
7.5 7.5 7.5 7.5 7 7 8

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Sugutüüp veel välja arenemata. 2. Ilmekas väike pea, raske pea-kaela ühendus, lühike püstisem abaluu, turi hästi seljale joonistunud, tugev selg, pikk nimme, veidi luip laudjas ja hea laudjasügavus. 3. Väikeste kapjadega jalad. Esijalgade korrektsus kitsamapoolne, tagant korrektne. Käik eest veidi kitsas, kannast jookseb sisse ja kergelt sõuab sammus. 4. Samm selge rütmiga, korrektne, astub selgelt üle jälje, aga sooviks paremat selja hõivatust. 5. Traav kerge ja avar, aga pisut ettevaatlik. 6. Galopp energiline ja korrektne. Hüppel veel kogenematu, vähese jõu ja impulsiga. 7. Jätab väga sümpaatse mulje, eriti inimesele toetuv ja kontakti otsiv, rahulik, tasakaalukas ja püüdlik noor täkk. Täna veel välja arenemata. Juttselgne. Sooviks kindlasti uuesti esitlemist 3-aastaselt.

10. TARPAN, s. 09.06.2015, hiirjas, täkk i. Voore Tintin, e. Alma, ei. Apollo, kasv. ja om. Key OÜ

Mõõdud: 144 – 168 – 18.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
8 7.5 7 8 8.5 7.5 7.5

1. Hästi väljendunud, tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp hästi väljendunud. 2. Heade proportsioonidega. Õrn konstruktsioonilt. Ilus pea, hea kael, pehmepoolne selg, hea turi ja head liitumised. Hetkel tagakõrge. 3. Väikeste kabjadega jalad. Lühem esijalg. Esijalgadel pehme sõrgats ja taatsirandmelisus. Tagajalgade seis korrektne. Käik eest veidi kitsas ja tagant väga kitsas, aga piisavalt korrektne ja sirgjooneline. 4. Samm keskmise pikkusega, hea üleastumise ja seljakasutusega. Sooviks rohkem elastsust. 5. Traav avar, ülesmäge, elastne ja hästi tagaosa hõivav. 6. Ei tahtnud galoppi näidata. Kui näitas, siis ülesmäge ja ennast kandev. Veidi kartlik. Hüppel uje ja ei näita hüpet. 7. Hästi ilmekas, sümpaatne, tähelepanelik, terane ja spordi perspektiiviga täkk. Täna veidi ettevaatlik ja kogenematu.

11. VEERING, s. 06.05.2015, võik, täkk, i. Vaks, e. Arimi, ei. Aaren, kasv. ja om. Tihuse Hobuturismitalu

Mõõdud: 143 – 171 – 20

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
8.5 8 7.5 8 8.5 8.5 8.5

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väga hästi väljendunud. 2. Kompaktne ja heade proportsioonidega kehaehitus. Ilus pea, hea avara liitumisega kukal, hea liitumisega pikk sirge kael, ilus lai rind, pikk selg, pikk nimme ja tugev laudjas. Tagakõrge. 3. Lühem esijalg. Esijalgadel kõrge päkk ja veidi püstine sõrgats. Tagajalgade seis korrektne. Käik veidi kitsas, aga sirgjooneline. 4. Samm selge ja korrektse rütmiga, hea impulsiga, veidi vähese selja hõivatusega, aga astub piisavalt üle jälje. 5. Traav on energiline, avar, hoogne ja lennukas, hea õhufaasiga, hea liigeste tööga ja tasakaalus, aga vähese selja hõivatusega. 6. Galopp on jõuline ja innukas, hea õhufaasiga ning heas tasakaalus. Hüppel hea impulss ja tahe, kiire jalgade töö ja kiired reaktsioonid. 7. Ilmekas, temperamentne, samas hästi alluv, tasakaalukas ja koostööaldis täkk.

12. VOORE REEGIUS, s. 10.07.2015, kõrb, täkk, i. Rasmus, e. Voore Adelheid, ei. Anakee, kasv. ja om. Voore Tallid OÜ

Mõõdud: 143 – 172 – 19

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
8 7.5 7.5 7.5 8 7 8

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp hästi väljendunud. 2. Väike ilmekas pea, suur silm, raskepärane pea-kaela ühendus, tugev kael, lühike abaluu, piisava pikkusega kael, keskmine turi, tugev nimme ja laudjas. Hästi joonistunud ülaliin. Hetkel tagakõrge. 3. Tugevate liigestega korrektsed jalad. Käik sirgjooneline, aga veidi kitsas nii eest kui tagant. 4. Samm elastne, hea selja hõivatusega, aga sooviks rohkem avarust. 5. Traav elastne, julge ja jõuline. Nõtkelt ülesmäge. Hea tagajalgade töö, suur õhufaas ja tasakaalukus. 6. Ei näita täna galoppi, kaotab rütmi ja eelistab traavi. Kui näitab siis üllatavalt elastne ja kerge galopp. Hüpe hea nõtkuse ja avamisega. Tähelepanelik ja õpivõimaline, aga täna vähe innukas, isegi laisk. 7. Hästi arenenud, ilmekas noor täkk. Kogenematus täna vähendas etteaste ilmekust. Rahulik, tasakaalukas ja koostööaldis noor hobune.

13. TRÜHVEL, s. 04.05.2015, kollane, täkk, i. Voore Tintin, e. Ruupia, ei. Rosett, kasv. ja om. Key OÜ

Mõõdud: 137 – 170 – 18.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld
8 8.5 7 7.5 7.5 8 8

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Sugutüüp väga hästi väljendunud oma vanuse kohta. 2. Ilmekas väike pea, lühemapoolne kael, ilus rind, keskmine turi, tugev nimme ja laudjas. Heade proportsioonidega tihe kehaehitus. Väiksemakasvuline hobune. 3. Esijalgade seis korrektne. Tagumine vasak kand veidi loivav/logisev. Käik kitsamapoolne ja sõuab veidi. 4. Samm korrektne ja hea rütmiga. 5. Traav suure õhufaasiga, avar, hoogne, hea rütmiga ning töötab hästi läbi selja. 6. Galopis töötab samuti hästi läbi selja ning on hea rütmiga, kerge ja heas tasakaalus. Hüppel intelligentne ning hea tehnikaga. Korrektne hüppeliigutus ja väga innukas. 7. Rahulik, tasakaalukas, sümpaatne, innukas ja koostööaldis noor täkk.

Osalenud täkkude kataloog: