EHKAS –  Eesti hobuse eest

Noorhobuste ülevaatus

5.09.2018 toimub kaks noorhobuste piirkondlikku ülevaatust:

Protokollis on ära toodud hindajate hinded eraldi ning lõplik hinne.  Peale komisjoni töökoosolekut on võimalik lisada ka sõnalised kirjeldused hobuste  kohta.  Sõnalised hinnangud aitavad mõtestada lahti ka neid hindepunkte, mis koosnevad mitmest osast nagu tüüp, keha, jalad, hüpeja galopp ning üldmulje. Samuti hindajate kirjeldused ja arvamused hobuse erinevate omaduste ja kehaehituse kohta. 

Hinded jaotuvad järgmiselt. Tüüp (tõutüüp ja sugutüüp)- keha – jalad (esijalad – tagajalad, käigu korrektsus)- samm-traav- galopp ja hüpe (hüppe esitamine ei ole kohustuslik kuid soovituslik. Kui see on esitatud, moodustub hinne kahest komponendist) – üldmulje (hobuse käitumine, temperament, kohanime jms.)  Ülemisel real on lõplik protokolli hinne ning viimases lahtris hinnete summa.

Hindajad: R. Pillaroo-Lauri ja K. J. Aarma

Esimene kell 10.00 Reet Pillaroo-Lauri juures:

Protokoll:

1. AMBRO, s. 22.04.2016, ruun, hall, i. Aksel, e. Tella, ei. Teemant, kasv, ja om. Reet Pillaroo-Lauri

Mõõdud: 147 – 181 – 21.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
7.5 7.5 8 7.5 8 7.5 7.5 53.5
K.J.A. 7.5 7.5 8 7.5 8 7.5 7.5 76.43%

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole hästi väljendunud. Konstitutsioonitüübilt kohev. Kehaehituselt tasakaalus. Jõudlustüübilt sammuhobuse tüüpi. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, normaalne lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, keskmine kaela liitumine kehaga, keskmine rind, keskmise pikkusega turi, pikk selg, pikk nimme, libajas ümar laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Hea suurusega ning korrektse kujuga kabjad. Esijalgade seis hea. Keskmise pikkusega head sõrgatsid. Tagajalgade seis samuti hea. Hea suurusega kuivad kanna -ja randmeliigesed. 4. Samm on tasakaalus, sooviks paremat selja hõivatust ja jalgade tööd. Ei astu üle jälje. 5. Traav on heas rütmis ning tasakaalus, elastne ja lennukas. Ei tööta hästi läbi selja. Liikumine ülesmäge impulsiga. 6. Galopp on hea rütmiga ning tasakaalus. Aktiivne jalgade töö, randmetõste ja tagajalgde tõste. Galopp ülesmäge. Hüpet ei näidanud. 7. Ei näita hüpet.

2. MUUKSI TIKKER, s. 22.05.2014, mära, kõrb, i. Teik, e. Ripsu, ei. Rolf, kasv. Muuksi Muhe OÜ ja om. Reet Pillaroo-Lauri

Mõõdud: 147 – 201 – 19

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
8 8 7.5 7 8 7.5 8 54
K.J.A. 8 8 7.5 7 8 7.5 8 77.14%

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, märalik. Konstitutsioonitüübilt kohev. Kehaehituselt ülesmäge. Jõudlustüübilt sammuhobuse tüüpi. 2. Kuiv pea, normaalne lõuapärade vahe, lühike kael, kõrge kaela liitumine kehaga, keskmine rind, keskmise pikkusega madalam turi, hea pikkusega selg, pikk nimme, libajas laudjas ja madal sabaasetus. 3. Väiksed korrektse kujuga kabjad. Esijalgade seis lai. Keskmise pikkusega pehmed sõrgatsid. Tagajalgade seis harkvarbne. Hea suurusega kuivad kanna -ja randmeliigesed. 4. Samm on tasakaalus, sooviks paremat selja hõivatust ja jalgade tööd. Ei astu üle jälje. 5. Traav on heas rütmis ning tasakaalus, elastne ja lennukas. Ei tööta hästi läbi selja. Aktiivne jalgade töö ja liikumine ülesmäge impulsiga. 6. Galopp hea rütmiga ning tasakaalus, elastne ja lennukas, aktiivse jalgade tööga. Hüppab piisavalt. 7. Välimuselt ja olemuselt meeldiv hobune.

Teine kell 12.00 Margit Düüna juures:

Protokoll:

1. TASSA, s. 19.09.2008, mära, raudjas, i. Taigur, e. Rory, ei. Rotser, kasv. Temmo Toll ja om. Margit Düüna

Mõõdud: 133 – 175 – 18.5

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
8 8 8 7.5 8.5 8.5 8 56.5
R.P.L. 8 8 8 7.5 8 8.5 8 80.71%
K.J.A. 8 8 7.5 7.5 8.5 8.5 8

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, märalik. Konstitutsioonitüübilt kohev. Kehaehituselt tasakaalus. Jõudlustüübilt sammuhobuse tüüpi. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, normaalne lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, hea kaela liitumine kehaga, keskmine rind, hea pikkuse ja keskmise kõrgusega turi, hea pikkusega selg, keskmine nimme, libajas laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Hea suurusega korrektse kujuga kabjad, aga kabjamaterjal ei ole kõige parem esimestel jalgadel. Esijalgade seis hea. Keskmise pikkusega sõrgatsid. Tagajalgade seis samuti hea. Hea suurusega kuivad kanna -ja randmeliigesed. 4. Samm hea rütmiga ning tasakaalus, samuti energiline. Ei astu üle jälje. 5. Traav on samuti heas rütmis ning tasakaalus, elastne ja lennukas. Ei tööta hästi läbi selja. Aktiivne jalgade töö ja liikumine ülesmäge. 6. Galopp hea rütmiga ning heas tasakaalus, elastne ja lennukas, aktiivse jalgade töög nind ülesmäge impulsiga. Hüppel tähelepanelik, innukas ja hea tehnikaga. 7. Väga sportlik ja energiline. Käitumiselt veidi ettevaatlik. Märalik ja sportlik samaaegselt. Hüppel vaimustav, hüppab hea meelega ja hea tehnikaga. Meeldejääv ja efektne mära. Väike aga väga tragi.

2. LEEDI MILLA, s. 17.06.2014, mära, kollane, i. Lipton, e. Tassa, ei. Taigur, kasv. ja om. Margit Düüna

Mõõdud: 139 – 179 – 19

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
7.5 7 7 8 8 8 7.5 53
R.P.L. 8 7 7 8 8 8 8 75.71%
K.J.A. 7 7 7 8 8 8 7

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, märalik. Konstitutsioonitüübilt kohev. Kehaehituselt tasakaalus. Jõudlustüübilt sammuhobuse tüüpi. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, normaalne lõuapärade vahe, lühike kael, kõrge kaela liitumine kehaga, keskmine rind, hea pikkuse ja keskmise kõrgusega turi, lühemapoolne selg, keskmine nimme, ümar laudjas ja madal sabaasetus. 3. Hea suurusega kabjad. Esijalgade seis kitsas. Keskmise pikkusega sõrgatsid. Tagajalgade seis hea. Hea suurusega kuivad kanna -ja randmeliigesed. 4. Samm hea rütmiga ning tasakaalus, samuti energiline. Hea selja töö. Astub hästi üle jälje. 5. Traav on samuti heas rütmis, tasakaalus ja lennukas. Ei tööta hästi läbi selja. Aktiivne jalgade töö, randmetõste ja tagajalgde tõuge ning liikumine ülesmäge. 6. Galopp heas tasakaalus ning hea rütmiga. Liikumine elastne ja lennukas. Galopp on ülesmäge impulsiga. Hüppel innukas ja tähelepanelik. 7. Välimuselt tagasihoidlik – veidi proportsioonist väljas, sportlikkus ja innukus tugevalt väljendunud. Üllatav võimete osas.

3. LILY-MARLEN, s. 03.04.2013, mära, raudjas, i. Lipton, e. Tassa, ei. Taigur, kasv. ja om. Margit Düüna

Mõõdud: 138 – 180 – 18

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
8 8 8 8 7.5 8 7.5 55
R.P.L. 8 8 7.5 8 7.5 8 7.5 78.57%
K.J.A. 7.5 8 8 8 7.5 8 7.5

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, märalik. Konstitutsioonitüübilt kohev. Kehaehituselt tasakaalus. Jõudlustüübilt sammuhobuse tüüpi. 2. Raske pea, lühike kael, keskmine kaela liitumine kehaga, keskmine rind, hea pikkuse kõrge turi, hea pikkusega selg, lühike nimme, ümar laudjas ja kõrge sabaasetus. 3. Väiksed, ebakorrektsed kabjad. Esijalgade seis kitsas. Keskmise pikkusega head sõrgatsid. Tagajalgade seis hea. Väiksed kuivad kanna -ja randmeliigesed. 4. Samm hea rütmiga ning tasakaalus. Astub hästi üle jälje. 5. Traav on samuti heas rütmis, tasakaalus, elastne ja lennukas. Sooviks paremat selja hõivatust. Aktiivne jalgade töö, randmetõste ja tagajalgde tõuge ning liikumine ülesmäge. 6. Galopp hea rütmiga ning tasakaalus, elastne, lennukas ning ülesmäge. Hüppel tubli ja töökas. 7. Veidi arglik, aga sporlik.  Hea nsärtsakas ja isemõtleja. Ulja liikumisega.

4. ANETT-ANNE-MAI, s. 04.05.2012, mära, kõrb, i. Aps, e. Randa, ei. Rannik, kasv. ja om. Margit Düüna

Mõõdud: 145 – 189 – 19

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
7.5 7.5 7 7.5 7 8 7.5 52
R.P.L. 7.5 8 7 7.5 7 8 7.5 74.29%
K.J.A. 7 7 7 7.5 7 8 7

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole hästi väljendunud. Konstitutsioonitüübilt kohev. Kehaehituselt allamäge. Jõudlustüübilt sammuhobuse tüüpi. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, normaalne lõuapärade vahe, lühike kael, hea kaela liitumine kehaga, keskmine rind, hea pikkuse ja keskmise kõrgusega turi, hea pikkusega selg, pikk nimme, ümar laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Mittekorrektsed kabjad. Kabja materjal mitte kõige parem esimestel jalgadel.Esijalgadest koondjalgne. Keskmise pikkusega pehmed sõrgatsid. Tagajalgade seis harkvarbne. Hea suurusega kuivad kanna -ja randmeliigesed. 4. Samm hea rütmiga ning tasakaalus, samuti energiline. Astub jälge. 5. Traav on samuti heas rütmis ning tasakaalus. Sooviks paremat selja hõivatust ja paremat õlavabadust. 6. Galopp heas tasakaalus ning hea rütmiga, elastne ja lennukas. Hüppel aktiivne ja innukas. Galopp parem kui traav. 7. Veidi arg, aga samas käsitletav, tähelepanelik. Üllatavalt hea hüppega. Tähelepanelik ja väga innukalt hüppav.  Olemuselt väga meeldiv hobune.

5. AGENDA, s. 28.04.2013, mära, võik, i. Agent, e. Riti, ei. Rolf, kasv. Helin Kurisoo ja om. Aarma Hobused OÜ

Mõõdud: 143 – 191 – 19

tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
8 8 8 8 8 9 9 58
R.P.L. 8 8 8 8 8 9 9 82.86%

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, märalik. Konstitutsioonitüübilt kohev. Kehaehituselt tasakaalus. Jõudlustüübilt sammuhobuse tüüpi. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, normaalne lõuapärade vahe, lühike kael, hea kaela liitumine kehaga, keskmine rind, hea pikkuse ja keskmise kõrgusega turi, hea pikkusega selg, keskmine nimme, ümar laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Hea suurusega kabjad. Esijalgade seis hea. Keskmise pikkusega sõrgatsid. Tagajalgade seis samuti hea. Hea suurusega kanna -ja randmeliigesed. 4. Samm hea rütmiga ning tasakaalus, samuti energiline ning piisava üleastumisega. 5. Traav on samuti heas rütmis ning tasakaalus, elastne ja lennukas. Töötab hästi läbi selja. Aktiivne jalgade töö ja liikumine ülesmäge. 6. Galopp hea rütmiga ning heas tasakaalus, elastne ja lennukas, aktiivse selja tööga ning ülesmäge impulsiga. Hüppel tähelepanelik, jõuline, innukas ja hea tehnikaga. 7. Hästi hea energiaga, temperamentne, tähelepanelik ja kergesti käsitletav. Meeldiv hobune.