EHKAS – Eesti hobuse eest

Ülevaatus Vastseliinas

29. mail toimus Kaldala Mahetalus, Vastseliinas piirkondlik ülevaatus.

Protokollis on ära toodud hindajate hinded eraldi ning lõplik hinne.  Peale komisjoni töökoosolekut on võimalik lisada ka sõnalised kirjeldused hobuste  kohta.  Sõnalised hinnangud aitavad mõtestada lahti ka neid hindepunkte, mis koosnevad mitmest osast nagu tüüp, keha, jalad, hüpeja galopp ning üldmulje. Samuti hindajate kirjeldused ja arvamused hobuse erinevate omaduste ja kehaehituse kohta. 

Hinded jaotuvad järgmiselt. Tüüp (tõutüüp ja sugutüüp)- keha – jalad (esijalad – tagajalad, käigu korrektsus)- samm-traav- galopp ja hüpe (hüppe esitamine ei ole kohustuslik kuid soovituslik. Kui see on esitatud, moodustub hinne kahest komponendist) – üldmulje (hobuse käitumine, temperament, kohanime jms.)  Ülemisel real on lõplik protokolli hinne ning viimases lahtris hinnete summa.

Hindajad: A. Matsoo ja I. Randlaht

Protokoll:

 1. ROKSANA, s. 01.06.2012, raudjas, mära, i. Rikoshet, e. Reedatädi, ei. Rall, kasv. ja om. Ristitee talu   HOBUNE MÜÜGIS!
  Mõõdud: 143 – 184 – 18

  tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
  7,5 7,5 7 7,5 8 7,5 8 53
  75,71%

  1.Tõutüübilt ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti hobune. Sugutüüp hästi väljendunud, märalik. 2. Avar pea liitumine, kõrge kaela liitumine, pikk selg ja nimme. 3. Lühem esijalg. Jalgadel piisava tugevusega hästi välja joonistunud liigesed. Esijalgade seis korrektne. Tagajalgadel sirged nurgad. Käik sirgjooneline. 4. Samm hea rütmiga, töötab läbi sleja ning astub piisavalt üle jälje. 5. Traavis hea õlavabadus, tasakaal ja rütm. Kiire tagajala töö. 6. Galopp maadhaarav, kerge ning heas tasakaalus. Hüppel tähelepanelik. 7. Veidi pelglik, kuid ratsa näitsa väga head koostööd ja lõdvestatust.
  roksana

 2. REELU, s. 05.05.2012, must, mära, i. Rikoshet, e. Ellu, ei. Elder, kasv. ja om. Ristitee talu HOBUNE MÜÜGIS!
  Mõõdud: 146 – 176 – 18

  tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
  7,5 7 7 7 7 7 8 50,5
  72,14%

  1.Tõutüübilt kergem ja kõrgejalgsem. Sugutööp väljendunud. 2. Hea turi, pikk ja veidi pehme nimme ning libajas laudjas. 3. Peened ja väikeste liigestega kuivad jalad. Esijalgade seis korrektne, tagajalgade seis vaidi harkvarbne. Käik sirgjooneline. 4. Samm hea rütmiga ning piisava üleastumisega. 5. Traav hea energia ja rütmiga, kuid õlast pisut seotud. 6. Galopp on energiline ning hobune kannab ennast hästi. 7. Üldmulje meeldiv ja pilkupüüdev. Esitletud ka ratsa, väga koostööaldis.
  unnamed

 3. RIINATIINA, s. 01.07.2011, hall, mära, i. Rikoshet, e. Valentiina, ei. Vigur, kasv. ja om. Ristitee talu
  Mõõdud: 140 – 178 – 18,5

  tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
  6,5 7 7 7 6,5 6,5 7 47,5
  67,86%

  1.Tõutüübilt vähemlevinud tüübiga. Sugutüüp väljendunud. 2. Kehalt ristkülikukujuline. Kõrge kaela liitumine, madal tihe turi ja pikk kergelt pehme selg. 3. Tugevate liigeste ja heade kapjadega jalad. Esijalgade seis korrektne. Tagajalgade seis kitsas ning kergelt harkvarbne. Käik tagant kitsas, aga jalad ei riivle omavahel. 4. Samm rahulik ja selge rütmiga. 5. Traav kõrge randmetõstega, kiire tagajala tööga ja lühike. 6. Galopp jääb esiotsale raskeks. Ei eelista galoppi joosta. 7. Üldmulje flegmaatiline.
  riinatiina

 4. ROSAMUNDE, s. 09.05.2011, raudjas, mära, i. Rikoshet, e. Reedatädi, ei. Rall, kasv. ja om. Ristitee talu    HOBUNE MÜÜGIS!
  Mõõdud: 138 – 175 – 18

  tüüp keha jalad samm traav galopp/hüpe üld kokku
  8 7,5 7 6,5 7 6,5 8 50,5
  72,14%

  1.Tõutüübilt ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti hobune. Sugutüüp hästi väljendunud, märalik. 2. Keha proportsionaalne ja ristkülikukujuline. Head liitumised peal ja kaelal. 3. Esijalgadel vähemärgatav koondvarbsus. Tagajalgade seis korrektne. Käik sirgjooneline, sammus tagant veidi kitsas, traavis hea. Esijalgadega kerib ning astub kabja välimisele servale. 4. Samm hea energiaga, selge rütmiga, kuid õlast seotud. 5. Traav energiline, hea rütmiga ning väikese hobuse kohta avar. 6. Galopp tihe ja kiire. 7. Tähelepanelik, tugeva sangviinilise närvitüübiga. esitletud ka ratsa, energiline ja edasipürgiv.
  rosamunde