EHKAS –  Eesti hobuse eest

Noorhobuste ülevaatus Muhu- ja Läänemaal

07.09.23 toimus noorhobuste ülevaatus Muhu- ja Läänemaal.

Protokollis on ära toodud hindajate hinded eraldi ning lõplik hinne. Peale komisjoni töökoosolekut on võimalik lisada ka sõnalised kirjeldused hobuste kohta. Sõnalised hinnangud aitavad mõtestada lahti ka neid hindepunkte, mis koosnevad mitmest osast nagu tüüp, keha, jalad, hüpe ja galopp ning üldmulje. Samuti hindajate kirjeldused ja arvamused hobuse erinevate omaduste ja kehaehituse kohta.

Hinded jaotuvad järgmiselt.
Tüüp (tõutüüp ja sugutüüp) – keha – jalad (esijalad – tagajalad, käigu korrektsus) – samm – traav – galopp ja hüpe (hüppe esitamine ei ole kohustuslik, kuid soovituslik. Kui see on esitatud, kajastub see hinnete reas eraldi) – üldmulje (hobuse käitumine, temperament, kohanemine jms). Ülemisel real on lõplik protokolli hinne ning viimases lahtris hinnete summa.

Hindaja: Anu Matsoo

1. AMOR, s. 09.05.2021, täkk, kõrb, i. Ataman 918E, e. Lolo E1168, ei. Laser E003, aret. ja om. OÜ Tihuse Turismitalu
Mõõdud: 144 – 187 – 20
Hobune kuulub Taasa 3117E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 6 8 9 9 9 9 64
A.M. 7 7 6 8 9 9 9 9

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Sugutüüp väljendunud, täkulik. Vähesed märgised jalgadel. 2. Keskmise suurusega kerge pea, suur ilmekas silm, normaalne lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, normaalse laiusega rind, kõrge pikk turi, keskmise pikkusega selg, pikk nimme, lühike luip katusjas laudjas ja madal saba asetus. 3. Keskmise suurusega kabjad ja pikad pehmed sõrgatsid. Normaalse suurusega randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ning tagajalgade seis keskmise laiusega ja harkvarbne. Külgvaates normaalne. 4. Samm on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, aktiivse selja ja jalgade tööga, keskmise elastsusega, energiline ja astub üle jälje. Käik on kitsas. 5. Traav on pikk, avar, väga hea rütmiga, tasakaalus, ülesmäge impulsiga, lennukas, aktiivse selja tööga ning aktiivse jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 6. Galopp on pikk, avar, väga hea rütmiga, tasakaalus, lennukas, aktiivse selja tööga ning aktiivse jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 7. Väga hea võimsuse ja hea tehnikaga kiire äratõukega suur hüpe. Selja ja jalgade töö hüppel hea ning takistusele läheneb tähelepanelikult. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on suurepärased.

2. TŠEMPION, s. 05.04.2021, täkk, kollane, i. Tommy E045, e. Aurora 3962E, ei. Aaren 714E, aret. ja om. Tihuse Hobuturismi talu
Mõõdud: 140 – 187 – 20
Hobune kuulub Ali 3153E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 7 7 7 8 9 8 9 63
A.M. 8 7 7 7 8 9 8 9

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, väike elav silm, normaalne kukal, kitsas lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, normaalne rind, normaalne piht, keskmise kõrgusega lühike turi, pehme keskmise pikkusega selg, normaalne nimme, libajas laudjas ja tagakõrge. 3. Keskmise suurusega kabjad ja keskmise pikkusega sõrgatsid. Esimene parem jalg koondvarbne. Normaalse suurusega randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja normaalne ning tagajalgade seis samuti keskmise laiusega ja normaalne. Külgvaates samuti normaalne. 4. Samm on keskmise pikkusega, hea rütmiga, tasakaalus, energiline ja astub üle jälje. 5. Traav on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, ülesmäge impulsiga, lennukas ning keskmise jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 6. Galopp on pikk, lennukas ja keskmise jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on väga head.

3. TREND, s. 10.06.2021, täkk, raudjas, i. Tommy E045, e. Eksootika 3788E, ei. Roman 691E, aret. ja om. Tihuse Hobuturismi talu
Mõõdud: 137,5 – 187 – 20
Hobune kuulub Telli E (kõrb) emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 8 8 6 8 8 8 60
A.M. 7 7 8 8 6 8 8 8

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole veel täielikult väljendunud. Vähesed märgised näol ja jalgadel. Kehaehituselt ruudukujuline. 2. Keskmise suurusega raske pea, suur elav silm, normaalne kukal, keskmise laiusega lõuapärade vahe, keskmise pikkusega sirge kael, normaalse laiusega rind, keskmise kõrgusega pikk turi, lühike selg, lühike nimme, keskmise pikkusega libajas laudjas ja tagakõrge. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja keskmise pikkusega sõrgatsid. Normaalse suurusega randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja normaalne, tagajalgade seis samuti keskmise laiusega. 4. Samm on pikk, selge rütmiga, tasakaalus, keskmise elastsusega, energiline ja astub hästi üle jälje. Käik on kitsas ja sirgjooneline. 5. Traav on lühike, seotud, selge rütmiga, tasakaalus, aga vähese selja tööga. 6. Galopp on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, lennukas ning keskmise jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 7. Hea tehnika ja võimsusega suur hüpe. Selja ja jalgade töö hüppel hea ning takistusele läheneb tähelepanelikult. 8. Iseloom väga hea, käitumine ja koostöötahe head.

4. TRITON, s. 15.04.2021, täkk, võik, i. Tukat E027, e. Lousiana E1146, ei. Laaser 833E, aret. ja om. Tihuse Hobuturismi talu
Mõõdud: 145 – 196 – 21
Hobune kuulub Ali 3153E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 7 7 7 9 9 7 60
A.M. 7 7 7 7 7 9 9 7

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Vähesed märgised näol ja jalgadel. 2. Keskmise suurusega pea, keskmise suurusega ilmekas silm, normaalne kukal, keskmise pikkusega sirge kael, normaalne piht, pikk kõrge turi, keskmise pikkusega pehme selg, pikk nimme, pikk luip laudjas ja keskmine saba asetus. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja normaalsed keskmise pikkusega sõrgatsid. Normaalse suurusega randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja koondvarbne ning tagajalgade seis keskmise laiusega ja normaalne. Külgvaates samuti normaalne. 4. Samm on väga pikk, hea rütmiga, tasakaalus, keskmise elastusega, energiline ja astub üle jälje. Käigul eest kerib. 5. Traav on keskmise pikkusega, hea rütmiga, tasakaalus, keskmise elastusega, keskmise selja tööga ning keskmise jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 6. Galopp on pikk, avar, hea rütmiga, tasakaalus, lennukas, aktiivse selja tööga ning aktiivse jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 7. Väga hea võimsuse ja tehnikaga keskmise äratõuke kiirusega suur hüpe. Selja ja jalgade töö hüppel hea ning takistusele läheneb tähelepanelikult. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on suurepärased.

5. ELIIT, s. 09.07.2021, täkk, hiirjas, i. Epistel E028, e. Röövlitütar Ronja 3886E, ei. Rodeo 726E, aret. ja om. OÜ Tihuse Turismitalu
Mõõdud: 144 – 188 – 19
Hobune kuulub Tulda 3668E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 7 7 9 8 8 9 62
A.M. 7 7 7 7 9 8 8 9

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole veel täielikult välja arenenud. Sebroidsed märgised ja juttselgsus. 2. Keskmise suurusega kerge pea, keskmise suurusega elav silm, pikk kukal, lai lõuapärade vahe, pikk sirge kael, normaalne kaela liitumine, kitsas rind, libajas piht, kõrge pikk turi, normaalse pikkusega sirge selg, pikk nimme, luip katusjas laudjas ja tagakõrge. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja pikad normaalsed sõrgatsid. Normaalse suurusega randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja normaalne ning tagajalgade seis kitsas ja harkvarbne. Külgvaates normaalne. 4. Samm on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, keskmise elastsusega, energiline ja astub üle jälje. Käik on kitsas ja sirgjooneline. 5. Traav on pikk, avar, hea rütmiga, tasakaalus, ülesmäge impulsiga, lennukas, keskmise selja tööga ning aktiivse jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 6. Galopp on pikk, avar, hea rütmiga, tasakaalus, keskmise elastsusega, keskmise selja tööga ning keskmise jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 7. Hea tehnika ja võimsusega keskmise suurusega hüpe. Selja ja jalgade töö hüppel hea ning takistusele läheneb tähelepanelikult. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on väga head.

6. LUDVIG, s. 08.06.2021, täkk, raudjas, i. Lurich 891E, e. Viisa E1195, ei. Vaks 696E, aret. ja om. Mare Tomingas
Mõõdud: 145 – 174 – 20
Hobune kuulub Elle 3260E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 7 7 8 8 8 9 55
A.M. 8 7 7 8 8 8 9

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta väga tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Märgised näol, jalgadel ja kehal, juttselgsus ning tihe ja tugev konstitutsioon. Sugutüüp väljendunud, täkulik. Kehaehituselt tasakaalus. 2. Keskmise suurusega pea, suur elav silm, lühike kukal, lai lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, keskmise laiusega rind, keskmise kõrgusega pikk turi, normaalse pikkusega selg, normaalse pikkusega nimme, pikk libajas laudjas ja tagakõrge. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja keskmise pikkusega sõrgatsid. Normaalse suurusega randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja parem esimene jalg koondvarbne. Tagajalgade seis normaalne. 4. Samm on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, energiline ja astub üle jälje. Käik on normaalse laiusega, eest sõuab ja tagant sirgjooneline. 5. Traav on avar, hea rütmiga, tasakaalus, lennukas, aktiivse selja tooga ning keskmise jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 6. Galopp on pikk, avar, hea rütmiga, heas tasakaalus, lennukas, keskmise selja tööga ning keskmise jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on suurepärased.

7. LOOTOS, s. 10.05.2020, täkk, kõrb, i. Laser E003, e. Viksi, ei. Vaks 696E, aret. ja om. Tihuse Hobuturismi talu
Mõõdud: 152 – 197 – 19,5
Hobune kuulub Ali 3170E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 9 7 8 8 9 9 9 66
A.M. 7 9 7 8 8 9 9 9

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugo hobune. Sugutüüp väljendunud, täkulik. Kehaehituselt ristkülikukujuline. 2. Keskmise suurusega kerge pea, keskmise suurusega ilmekas silm, pikk kukal, pikk kael, kitsas rind, normaalne piht, kõrge pikk turi, pikk selg, normaalne nimme ja keskmise pikkusega libajas laudjas. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja normaalsed pikad sõrgatsid. Lühikesed kämblaluud. Normaalse suurusega randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja veidi taatsirandmeline ning tagajalgade seis normaalne. 4. Samm on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, aktiivse selja ja jalgade tööga, elastne, energiline ja astub üle jälje. Käik on sirgjooneline. 5. Traav on pikk, avar, hea rütmiga, tasakaalus, ülesmäge impulsiiga ja aktiivse selja tööga. 6. Galopp on pikk, avar, hea rütmiga, tasakaalus, ülesmäge impulsiga, lennukas ning aktiivse jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 7. Väga hea võimsuse ja hea tenikaga suur hüpe. Selja ja jalgade töö hüppel hea ning takistusele läheneb tähelepanelikult. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on suurepärased.

8. VINKEL, s. 09.06.2019, ruun, raudjas, i. Vaks 696E, e. Eufooria E1074, ei. Euro 767E, aret. ja om. OÜ Tihuse Turismitalu
Mõõdud: 155 – 212 – 20,5
Hobune kuulub Ludu 2677E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 7 8 7 7 8 51
A.M. 7 7 7 8 7 7 8

1. Ilma märgatava võõrvereuse mõjuta eesti tõugu hobune. Kehaehituselt tasakaalus. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, keskmise suurusega elav silm, pikk kukal, normaalne lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, lai rind, normaalne piht, kõrge pikk turi, normaalne selg, normaalne nimme ja keskmise pikkusega libajas laudjas. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja keskmise pikkusega sõrgatsid. Väiksed randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja taatsirandmeline ning tagajalgade seis kitsas ja harkvarbne. Külgvaates püstine. 4. Samm on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, aktiivse selja ja jalgade tööga, elastne, energiline ja astub hästi üle jälje. 5. Traav on keskmise pikkusega, hea rütmiga, tasakaalus ja keskmise elastusega. 6. Galopp on keskmise pikkusega, kaotab rütmi ja tasakaalu, keskmise elastusega ning keskmise selja tööga. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on suurepärased.

9. VILLAK, s. 07.06.2019, ruun, kollane, i. Vaks 696E, e. Reesia E1110, ei. Rikoshet 783E, aret. ja om. OÜ Tihuse Turismitalu
Mõõdud: 150 – 210 – 19
Hobune kuulub Tipi E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 7 7 7 6 6 8 49
A.M. 8 7 7 7 6 6 8

1. Ilma märgatava võõrvereuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole väljendunud. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, keskmise suurusega elav silm, pikk kukal, normaalne lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, tõusev rind, keskmise kõrgusega pikk turi, lühike selg, pikk nimme ja lühike luip laudjas. 3. Keskmise suurusega kabjad ja pikad normaalsed sõrgatsid. Väiksed randmeliigesed ja keskmise suurusega kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja harkvarbne ning tagajalgade seis normaalne. Külgvaates samuti normaalne. 4. Samm on keskmise pikkusega, hea rütmiga, tasakaalus, keskmise elastsusega ning astub üle jälje. 5. Traav on lühike, keskmise elastusega ning vähese selja tööga. 6. Galopp on lühike, jäik ja vähese selja tööga. 8. Iseloom ja käitumine suurepärased ning koostöötahe väga hea.

10. LIBERO, s. 10.04.2017, ruun, must, i. Level E004, e. Valio 4239E, ei. Vaks 696E, aret. ja om. Tihuse Hobuturismi talu
Mõõdud: 157 – 210 – 20,5
Hobune kuulub Elle 3260E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 7 8 9 9 9 56
A.M. 7 7 7 8 9 9 9

1. Ilma märgatava võõrvereuse mõjuta eesti tõugu hobune. Kehaehituselt ristkülikukujuline. 2. Keskmise suurusega kerge pea, suur ilmekas silm, normaalne kukal, kitsas lõuapärade vahe, pikk kael, normaalne rind, keskmise kõrgusega normaalse pikkusega turi, pikk nõgus selg, normaalne nimme ja pikk libajas laudjas. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja keskmise pikkusega sõrgatsid. Väiksed randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja koondvarbne ning tagajalgade seis keskmise laiusega ja harkvarbne. Külgvaates püstine. 4. Samm on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, aktiivse selja ja jalgade tööga, elastne, energiline ja astub üle jälje. Käik on kitsas. 5. Traav on pikk, avar, hea rütmiga, väga heas tasakaalus, ülesmäge impulsiga, elastne, lennukas ja keskmise selja tööga. 6. Galopp on pikk, avar, hea rütmiga, väga heas tasakaalus ja lennukas. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on suurepärased.

11. LEELIS, s. 10.04.2017, ruun, must, i. Laser E003, e. Verdana E1048, ei. Viiruk 832E, aret. ja om. Tihuse Hobuturismi talu
Mõõdud: 147 – 204 – 20
Hobune kuulub Elle 3260E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 6 7 7 6 7 47
A.M. 7 7 6 7 7 6 7

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Kehaehituselt ristkülikukujuline. 2. Keskmise suurusega pea, pikk kukal, pikk kael, püstine piht, tõusev normaalse laiusega rind, kõrge normaalse pikkusega turi, pikk nõgus selg, lühike nimme ja pikk luip laudjas. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja keskmise pikkusega normaalsed sõrgatsid. Lühikesed pöia- ja kämblaluud. Väiksed randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja normaalne ning tagajalgade seis kitsas ja harkvarbne. Külgvaates püstine. 4. Samm on keskmise pikkusega, hea rütmiga, tasakaalus, keskmise elastusega. Käik on eest kitsas ja tagant lai. 5. Traav on keskmise pikkusega, hea rütmiga, tasakaalus, keskmise elastusega ning vähese jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 6. Galopp on lühike ja jäik. 8. Iseloom ja käitumine suurepärased ning koostöötahe hea.

12. VÕIT, s. 16.05.2018, ruun, kõrb, i. Vesper E018, e. Elli E1075, ei. Euro 767E, aret. ja om. Tihuse Hobuturismi talu
Mõõdud: 153 – 204 – 20
Hobune kuulub Ludu 2677E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
7 7 7 8 7 7 8 51
A.M. 7 7 7 8 7 7 8

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Sugutüüp ei ole väljendunud. 2. Keskmise suurusega kuiv pea, keskmise suurusega elav silm, normaalne kukal, väga lai lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, madal kaela liitumine, normaalse laiusega rind, püstine piht, kõrge keskmise pikkusega turi, normaalse pikkusega selg, väga pikk nimme, pikk libajas laudjas ja tagakõrge. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja pikad normaalsed sõrgatsid. Normaalse suurusega randme- ja kannaliigesed. Esijalgade seis keskmise laiusega ja taatsirandmeline ning tagajalgade seis kitas. 4. Samm on pikk, hea rütmiga, tasakaalus, aktiivse selja ja jalgade tööga, keskmise elastsusega, energiline ja astub hästi üle jälje. 5. Traav on keskmise pikkusega, hea rütmiga, tasakaalus, keskmise elastsusega ning keskmise jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 6. Galopp on keskmise pikkusega ja keskmise elastusega. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on väga head.