EHKAS –  Eesti hobuse eest

Noorhobuste ülevaatus Raplamaal

19.10.23 toimus noorhobuste ülevaatus Raplamaal.

Protokollis on ära toodud hindajate hinded eraldi ning lõplik hinne. Peale komisjoni töökoosolekut on võimalik lisada ka sõnalised kirjeldused hobuste kohta. Sõnalised hinnangud aitavad mõtestada lahti ka neid hindepunkte, mis koosnevad mitmest osast nagu tüüp, keha, jalad, hüpe ja galopp ning üldmulje. Samuti hindajate kirjeldused ja arvamused hobuse erinevate omaduste ja kehaehituse kohta.

Hinded jaotuvad järgmiselt.
Tüüp (tõutüüp ja sugutüüp) – keha – jalad (esijalad – tagajalad, käigu korrektsus) – samm – traav – galopp ja hüpe (hüppe esitamine ei ole kohustuslik, kuid soovituslik. Kui see on esitatud, kajastub see hinnete reas eraldi) – üldmulje (hobuse käitumine, temperament, kohanemine jms). Ülemisel real on lõplik protokolli hinne ning viimases lahtris hinnete summa.

Hindaja: Anu Matsoo

1. ROY, s. 24.05.2019, ruun, hõbekõrb, i. Rotser 742E, e. Reia 4509E, ei. Roky 895E, aret. Sirje Viljamaa ja om. Martin Järveoja
Mõõdud: 147 – 172 – 19
Hobune kuulub Iskra E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp hüpe üld kokku
8 7 7 8 7 8 9 54
A.M. 8 7 7 8 7 8 9

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Vähesed märgised näol ja jalgadel. Kehaehituselt tasakaalus. 2. Keskmise suurusega pea, suur silm, normaalne kukal, kitsas lõuapärade vahe, keskmise pikkusega kael, normaalse kõrgusega kaela liitumine, kitsas rind, keskmise kõrgusega turi, keskmise pikkusega selg, lühike nimme ja lühike laudjas. 3. Keskmise suurusega korrektsed kabjad ja keskmise pikkusega sõrgatsid. Normaalse suurusega randmeliigesed. Esijalgade seis kitsas ja normaalne ning tagajalgade seis kitsas. 4. Samm on keskmise pikkusega, aktiivse selja ja jalgade tööga ning astub hästi üle jälje. Käik on kitsas ja sirgjooneline. 5. Traav on keskmise pikkusega, keskmise elastsusega, aktiivse selja tööga ning aktiivse jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 6. Galopp on keskmise pikkusega, hea rütmiga, tasakaalus, ülesmäge impulsiga, elastne, aktiivse selja tööga ning aktiivse jalgade töö, randmetõste ja tagajalgade tõukega. 8. Iseloom, käitumine ja koostöötahe on suurepärased.