EHKAS –  Eesti hobuse eest

Piirkondlik noorhobuste ülevaatus Vormsil

22.09 toimus piirkondlik noorhobuste ülevaatus Vormsil.

Protokollis on ära toodud hindajate hinded eraldi ning lõplik hinne.  Peale komisjoni töökoosolekut on võimalik lisada ka sõnalised kirjeldused hobuste  kohta.  Sõnalised hinnangud aitavad mõtestada lahti ka neid hindepunkte, mis koosnevad mitmest osast nagu tüüp, keha, jalad, hüpeja galopp ning üldmulje. Samuti hindajate kirjeldused ja arvamused hobuse erinevate omaduste ja kehaehituse kohta.

Hinded jaotuvad järgmiselt. Tüüp (tõutüüp ja sugutüüp)- keha – jalad (esijalad – tagajalad, käigu korrektsus)- samm-traav- galopp ja hüpe (hüppe esitamine ei ole kohustuslik kuid soovituslik. Kui see on esitatud, moodustub hinne kahest komponendist) – üldmulje (hobuse käitumine, temperament, kohanime jms.)  Ülemisel real on lõplik protokolli hinne ning viimases lahtris hinnete summa.

Hindajad: Anu Matsoo ja Karin Aarma

Osalevate hobuste nimekiri:

1. VORMSI TINDRA, s. 15.05.2016, mära, raudjas, i. Tember, e. Electra, ei. Ex, kasv. ja om. OÜ Alfaekspert
Mõõdud: 144 – 185 – 19,5
Hobune kuulub Ali 3170E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp üld kokku
8 8 7 8 8.5 7 9 55.5
A.M. 8 8 7 8 8 7 9
K.A. 8 8 7 7.5 9 7 8.5

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp hästi väljendunud, märalik. Kehaehituselt tasakaalus. 2. Keskmise suurusega pea, keskmise pikkusega kukal, lai lõuapärade vahe, madal kaela liitumine, keskmise pikkusega kael, lai rind, madal piisava pikkusega turi, piisava pikkusega sirge selg, pikk nimme, libajas ümar laudjas ja kõrgemapoolne sabaasetus. 3. Normaalse suurusega korrektsed kabjad ja veidi pehmed keskmise pikkusega sõrgatsid. Esijalgade seis normaalne ja tagajalgade seis kitsas, kooskandne ja harkvarbne. Lühike ja nööritud kämmal. 4. Samm on hea rütmiga, tasakaalus, energiline, aktiivse selja ja jalgade tööga ning piisava üleastumisega. Käik kitsas ja sirgjooneline. 6. Traav on hea rütmiga, tasakaalus, elastne, lennukas ning aktiivse jalgade tööga. 6. Galopp on samuti hea rütmiga ja tasakaalus. 7. Kergesti käsitletav, sümpaatne, selge peaga, tundlik ja leplik mära. Aretuses kasutamisel jälgida täku tugevaid jalgu.

2. RANGERJE, s. 29.06.2018, mära, raudjas, i. Roobert, e. Riile, ei. Rellu, kasv. Ristitee talu ja om. Liina Jäämees
Mõõdud: 132 – 175 – 17,5
Hobune kuulub Tai 3049E emaliini.

tüüp keha jalad samm traav galopp üld kokku
8.5 8 7.5 7 7 6 8.5 52.5
A.M. 9 8 7 7 7 6 9
K.A. 8 8 8 7 7 6 8

1. Ilma märgatava võõrveresuse mõjuta väga tõutüüpiline eesti tõugu hobune. Sugutüüp väga hästi väljendunud, märalik. 2. Kerge kuiv pea, pikk kukal, lai lõuapärade vahe, keskmine kaela liitumine, keskmise pikkusega luigekael, lai rind, madal lühike turi, piisava pikkusega sirge selg, pikk nimme, libajas ümar laudjas ja keskmine sabaasetus. 3. Normaalse suurusega kabjad ja keskmise pikkusega normaalsed sõrgatsid. Esijalgade seis lai ja tagajalgade seis normaalne. Lühike kämblaluu. 4. Samm on hea rütmiga, tasakaalus, energiline ja piisava üleastumisega. 6. Traav on piisava rütmiga. 6. Galopp jäi lühikeseks ja jäigaks. 7. Elegantne märalik mära. Sõbralik, rahulik ja kompaktse kehaehitusega. Aretuses kasutamisel soovitame suurema ja elastsema liikumisega täkku.