EHKAS –  Eesti hobuse eest

Tihuse Ratsaorienteerumine Sügis 2022

15. oktoobril toimus teist korda sel aastal Tihuse Hobuturismi talus Muhumaal, koostöös Eesti Ratsa-Rakendorienteerumisega, ratsaorienteerumise võistlus. Esimene võistlus Tihusel toimus kevadel.
Ratsaorienteerumine on Eestis veel üsna vähelevinud spordiala. See kujutab endast orienteerumist (metsa)radadel koos hobusega. Ratsaorienteerumise eesmärgiks on elavdada Eesti ratsaspordielu seni üsna vähelevinud ratsaspordialaga. See on hea võimalus osaleda võistlustel ka nendel ratsanikel ja hobustel, kellel puudub võimalus harrastada võistlusspordi tasemel takistussõitu, koolisõitu või muud klassikalist ratsaspordiala. Ratsaorienteerumine toimub paaridele (kaks ratsanikku ja kaks hobust) ning see toimub valikorienteerumisena. Võistlus on avatud kõikidele võistlejatele ja hobustele alates 4. eluaastast. Paaride valik on vaba. Kontrollpunktid asuvad reeglina kergesti ligipääsetavates kohtades. Punkte kogutakse ja aega arvestatakse “Nutilogi” rakendusega. Osalema tuli võistlejaid üle Eesti, isegi Soomest. Kokku oli 13 võistkonda – 26 ratsanikku ja sama palju hobuseid.
Päev algas kell 10 kui hakati kogunema võistluspaika. Kell 11 avati sekretariaat. Kell 12 toimus võistlejatele piirkonna eripära ja võistlusreegleid tutvustav koosolek ning kell 13 läks starti esimene võistluspaar. Edasi starditi 3-minutiliste intervallidega. Võistluspäeval oli avatud ka Tihuse Teemaja. Samuti oli pealtvaatajatel võimalus reaalajas vaadata võistlejate liikumist suurelt ekraanilt nii LIVE’s kui kaardilt!
Ratsanikel oli aega 1h ja 30 minutit, et läbida 20 punkti. Kaks niiöelda kohustuslikku punkti lisasid võistlusele põnevust juurde. Nimelt tuli läbida nr. 10 punkt 10.ndana ja nr. 18 punkt võtta viimasena.
On hea meel tõdeda, et seekord olid osalevate hobuste seas ülekaalus eesti tõugu hobused. Kokku osales võistlusel 13 võistluspaari, kellest 11 paari olid stardis eesti tõugu hobustel. Tihuse Hobuturismi talu hobustest läks võistlustulle lausa 13 hobust.
Võistluse esikolmiku kõik paarid sõitsid eesti tõugu hobustel ning võistluspaarid läbisid kõik 20 kontrollpunkti õiges järjekorras. Võidu võttis võistkond WD4, koosseisus Andreas Pernits hobusel Tohtri Error ning Helina Koppel hobusel Romero, ajaga 1:13:43. Nemad said ka parima Eesti tõugu hobuste tiitli. Teise koha saavutas võistkond Vilsandi Ponid, koosseisus Kaja Tuisk hobusel Rukk ning Johannes Mooste hobusel Rutak. Nende aeg oli 1:17:40. Kolmandale kohale sõitis end soomlaste võistkond Finest Fins, koosseisus Reetta Katariina Rajaste hobusel Vedanta ning Nina Jakobson hobusel Teeba, ajaga 1:22:08. Nemad pälvisid ka parima Tihuse hobuste tiitli.
Eesti tõugu hobuste parimatele pani EHKAS välja eriauhinnad.
Fotod: Mariliis Õunapuu ja Keidy Jõgi
Aitäh vahva ürituse korraldamise eest! 🙂