EHKAS –  Eesti hobuse eest

Uudiskiri detsember 2023

EHKAS TÄKKUDE TUNNUSTAMINE 2023

EHKAS Täkkude Tunnustamine 2023 protokoll loetav SIIN

REIMS 873E

31.01.2023 on Soomes ruunatud Raspel 70E liini esindaja raudja värvusega Reims 873E. Tema aretajaks on Probil OÜ. Reims on hea koostöötahtega ja töökas hobune. Ta teeb ausalt kõik mida küsitakse, nii võistlustel kui kodus, nii väikese kui ka edasijõudnud ratsutaja all. Märade külaskäigud mõjuvad Reimsi ratsutamisele pigem positiivselt, tahtmist tööd teha tuleb juurde. Reims on ehe näide eesti hobuse positiivsetest omadustest: head liikumised, väga hea iseloom, kerge ratsastavus ning uutes olukordades selge pea. Reims on eesti hobuse populatsiooni jätnud 25 järglast.

VOORE ROONIN E007

30.10.2023 on ruunatud Raspel 70E liini esindaja raudja värvusega Voore Roonin E007. Tema aretajaks on Voore Tallid OÜ. Roonin on väga hästi väljendunud tõutüübiga eesti hobune. Sugutüüp samuti väga hästi väljendunud. Tal on korrektne, heade proportsioonidega keha. Ilus pea, kerge pea-kaela ja kaela-keha ühendus, hea pikkusega kael, hea tugev seljajoon, keskmine turi, hea nimme ja laudjas. Kabjad võiks olla veidi suurem tema kohta. Esijalad kergelt harkvarbsed. Käigul sõuab eest veidi. Tagajalgade seis lai, vasak tagumine sõuab. Samm piisava pikkusega, elastne ning astub üle jälje. Eelistab traavi, ka takistuste vahel. Traav on ülesmäge, lennukas, väga efektse jalgade tööga, kõrge õhufaasiga, rütmikas aga samas kerge. Kõik liigesed töötavad väga hästi. Tugeva tõukega ja lõdvestunud. Galopp veidi lühike, samas kerge ja hea tagant tõukega. Korrektne hüppeliigutus, aga sooviks veidi enam impulssi. Valib hästi sammu, ilus stiilne hüpe ja tugev tõuge. Veidi rahmeldab, tähelepanu ei ole alati kohal, kuid üldiselt siiski tasakaalukas. Väga efektse liikumisega täkk. Väga heas näituse vormis. Voore Roonin on fenotüübilt raudjas täkk. Testid kinnitasid raudjat värvust. Agoutit ehk kõrvitekitajat ei kanna, samuti mitte hõbedageeni. Testimine hiirjale andis negatiivse vastuse. Esineb üks alleel valehiiru geeni. Roonin andis eesti hobuste populatsiooni 12 järglast ning järgmisel aastal on oodata veel viimaseid järglasi. Rooninist on säilitatud külmutatud spermat. Info: Anu Matsoolt.

VOORE REEGIUS E025

Oktoobris on Saksamaal ruunatud Raspel 70E liini esindaja kõrvi värvusega Voore Reegius E025. Tema aretajaks on Voore Tallid OÜ. Reegius on ilma märgatava võõrveresuse mõjuta eesti tõugu hobune. Tõutüübilt veidi raskem ja robustsem. Sugutüüp väljendunud, täkulik. Kehalt ristkülikukujuline, harmooniline ja kompaktne, aga hetkel väga massiivne. Ilus väike pea, selge silm, massiivne madalama liitumisega kael, madal turi, tugev selg, madalajalgne, sügav laudjas ja kõrge sabaasetus. Tugevad jalad ning jalgade seisud head. Esijalgade seis eest otse ja väga lai, tagajalgadega sõuab. Käigul tagant kand loksuv. Samm hea pikkusega, piisava üleastumisega, aga sooviks rohkem elastsust ja rütmi. Traav nõtke, pikk ja elastne oma suure keha kohta. Galopp veidi lühike ja jäik, aga hoogne. Hüppel natuke hooletu, aga samas on piisavalt jõudu ja tehnikat. Väga sümpaatne, liikumisel tundub oluliselt parema tüübiga kui seistes. Hea energiaga hobune. Reegius on andnud eesti hobuste populatsiooni 6 järglast.

VANDERLUST 943E

28.11.2023 on ruunatud Vuhti 136E liini esindaja tumekõrvi värvusega Vanderlust 943E. Tema aretajaks on Jüri Kuusk. Vanderlust on ilma märgatava võõrveresuse mõjuta tõutüüpiline eesti hobune. Sugutüüp ei ole veel täielikult välja arenenud. Tal on keskmise suurusega pea, keskmise pikkusega kukal, keskmise pikkusega kael, püstine piht, suur tugev abaluu, kõrge pikk turi, keskmise pikkusega kumer selg, keskmise pikkusega nimme ja luip laudjas. Piisava suurusega kabjad ja keskmise pikkusega sõrgatsid. Kuivad väiksemapoolsed kanna- ja randmeliigesed. Esijalgade seis harkvarbne. Samm on hea rütmiga, tasakaalus, väga hea energiaga, hea selja hõivatuse ja aktiivse jalgade tööga ning piisava üleastumisega. Käik sirgjooneline kuid kitsas. Traav on lühike, hea rütmiga, tasakaalus, jäik, vähese elastuse ja lennukusega, sooviks paremat selja hõivatust, hea aktiivne jalgade töö, aga käik jääb seotuks. Galopp on hea rütmiga, tasakaalus, vähese elastsuse ja lennukusega ning ei tööta läbi selja. Aktiivne jalgade töö. Hüppel piisavalt võimsust ja suurust. Hea hüppetehnika, samuti hea selja ning jalgade töö. Tõkkele läheneb tähelepanelikult. Hea õpivõimega, tähelepanelik, hea temperamendiga, suurepärased jalad, veidi puudulik lihastus ülaliinis ja väga töökas. Vanderlust on fenotüübilt tumekõrb hobune. Testimise tulemus näitas homosügootsust mustale, mis välistab raudjate ja kollaste järglaste tekke. Pärishiirja geenialleeli ei leidu, kannab homosügootsena valehiirjat. Vanderlust on jätnud eesti hobuste populatsiooni 14 järglast ja järgmisel aastal on oodata veel viimast aastakäiku varssasid.

VÕISTLUSTE KUU KOKKUVÕTE

Kokkuvõte detsembris võistelnud ja häid kohti saavutanud eesti tõugu hobuste kohta. Kuna osalejaid on palju, siis oleme välja toonud ratsanikud ja hobused, kes saavutavad kohti 1-20.

TAKISTUSSÕIT

9-10.12 – Niitvälja Takistussõit
Klass 1 – 80 cm | Avatud
Neve Remmel ja VIVALDI – 0 / 54.49 – 5. koht
Marleen Paevere ja TESKO – 0 / 55.53 – 8. koht

Klass 4 – 110 cm | Avatud
Heidi Murel ja VERMUT II – 0 / 38.71 / 0 / 30.88 – 5. koht

16.12 – Harrastajate ja Amatööride SMV
Klass 1a – 70 cm | Ratsakoolide hobused ja ponid
Triinu Arulaane ja TANTE – 0 / 39.77 / 0 / 25.56 – III koht
Agata Lena Annus ja AERO – 0 / 35.80 / 0 / 26.36 – 4. koht
Sofia Naaber ja RUUDI – 0 / 33.61 / 0 / 26.80 – 7. koht
Glaidis Kirsika Põldre ja RUUDI – 0 / 36.01 / 0 / 28.63 – 14. koht

Klass 1b – 70 cm | Avatud
Simone Lepp ja RETRO – 0 / 31.45 / 0 / 22.90 – 4. koht
Carmen Sõlg ja RAMBO – 0 / 38.97 / 0 / 26.44 – 8. koht
Viktoria Tahlfeldt ja EMMANUELLE – 4 / 35.68 / 8 / 45.42 – 20. koht